Skip links

Okiem doktora rynki czekają na pivot Fed

co to jest pivot fed

Z drugiej strony w 2000 roku amerykański benchmark zdołał z siebie wykrzesać mizerne +7 proc., zanim szybko pogrążył się w bessie. Wzięliśmy pod lupę decyzje Fedu na przestrzeni ostatnich 40 lat. W tym okresie mieliśmy dotąd do czynienia z siedmioma przypadkami Fed pivot, rozumianego jako ostatnia w cyklu podwyżka stóp (III 1982 r., VIII 1984 r., XII 1988 r., II 1995 r., V 2000 r., VI 2006 r., XII 2018 r.). Ta publikacja handlowa jest informacyjna i edukacyjna. Nie jest rekomendacją inwestycyjną ani informacją rekomendującą lub sugerującą strategię inwestycyjną. W materiale nie sugerujemy żadnej strategii inwestycyjnej ani nie świadczymy usługi doradztwa inwestycyjnego.Materiał nie uwzględnia indywidualnej sytuacji finansowej, potrzeb i celów inwestycyjnych klienta.

Postawa EBC w sprawie inflacji pozostaje nieugięta

co to jest pivot fed

W ciągu sześciu miesięcy od miesiąca kończącego cykl podwyżek stóp indeks S&P 500 zyskiwał średnio rzecz biorąc 10 proc., w ciągu dwunastu miesięcy zmiana wynosiła prawie +21 proc., a w ciągu 24 miesięcy +29 proc. W latach 70-tych Fed podnosił gwałtownie stopy procentowe w reakcji na szok naftowy, co doprowadziło do głębokiej recesji i spadków na giełdach. Warto zauważyć, że w 1973 roku nastąpiła obniżka, a później pauza w podwyżkach stóp procentowych. Trudno więc jednoznacznie wyznaczyć moment zwrotny w cyklu.

Szwajcaria zakończy cykl podwyżek już w czerwcu

Albo wręcz przeciwnie- Fed będzie zwlekał miesiącami i giełda straci cierpliwość spadając znacząco głębiej. W ciągu ostatnich trzech miesięcy jej cena podskoczyła o prawie 30 proc. Nie ma dziś chyba bardziej modnego słowa na giełdach niż pivot. Czekamy na pivot, spekulujemy pod pivot, liczymy na pivot i wreszcie boimy się braku pivot’u. Banalne, choć ciągle potencjalne zakończenie cyklu w polityce monetarnej – a dokładniej sygnał o możliwym zakończeniu przez Fed podwyżek ceny kredytu – stało się wydarzeniem tygodnia. Nawet polska Rada Polityki Pieniężnej – która w ostatnich latach miała tendencje do prowadzenia polityki monetarnej w modelu Ctrl+C i Ctrl-V – już znalazła się w tym punkcie.

Co to jest Fed pivot i jaki on ma wpływ na notowania walut?

  1. Końcówka tygodnia na Wall Street przebiega w mieszanych nastrojach ponieważ banki centralne nie zdecydowały się na bardziej gołębi ton mimo spadającej inflacji.
  2. I nie wykluczają scenariusza zaostrzenia polityki pieniężnej na lipcowym posiedzeniu FOMC.
  3. I powinien on być ‚game changerem’ dla rynku akcji, w tym sensie, że zmieni nastroje, oczekiwania i bardzo prawdopodobne, że również kierunki indeksów giełdowych w górę.
  4. Banki centralne w Australii i w Kanadzie w wyniku uporczywości inflacji bazowej niespodziewanie podwyższyły swoje stopy procentowe, co mogło dać do myślenia amerykańskim decydentom monetarnym.
  5. W relacji do PKB droga do rekordów dopiero się otwiera, co niekonieczne źle wróży rentownościom.

Mieliśmy wręcz bańkę na rynku używanych samochodów, która właśnie pęka i można argumentować, że przyczyniają się do tego wyższe stopy procentowe. Jest to najmocniejszy ciągły cykl podwyżek stóp od… 1980 roku! Oczywiście to trochę gra liczb, bo historycznie Fed nie prowadził tak konsekwentnych cykli – o czym jeszcze będzie mowa. Jednak wraz z QT jest to niewątpliwie mocny i szybki cykl zacieśnienia pieniężnego. Widzimy, że potrzebne jest dodatkowe założenie, aby określić, który cykl podwyżek stóp jest uznawany za “Fed pivot”.

Ten odczyt także okazał się wyraźnie lepszy od oczekiwań zakładających spadek jedynie o 0,1 p.proc. Najważniejszym wydarzeniem czwartkowej sesji była publikacja raportu nt. Inflacji konsumenckiej (CPI) w Stanach Zjednoczonych.

Drugie dno afery ze szwajcarską spółką Orlenu. Były członek zarządu przemówił

W połączeniu z efektami bazy wygląda na to, że szczyt inflacji w USA za nami, pozostaje jednak sprowadzenie jej na trwałe w okolice 2%. Analitycy szacują, że Fed zarządzi pivot na wiosnę 2023. Wówczas dołek zgodnie z tą logiką będzie miał miejsce na giełdzie w ciągu jednego czy dwóch kwartałów, a więc w okolicach lato/jesień 2023. Średni czas jaki mijał w historii od zakończenia podwyżek do pierwszej obniżki to ok 7,4 miesiąca. Najszybciej stało się to 1957 roku bo po ok. 3 miesiącach, ale w 1970 roku trwało to ok 20 miesięcy.

Inwestowanie jest ryzykowne i możesz stracić część lub całość zainwestowanego kapitału. Podane informacje służą wyłącznie celom informacyjnym i edukacyjnym i nie stanowią żadnego rodzaju porady finansowej ani rekomendacji inwestycyjnej. W piątek po południu, gdy szef Fed przemawiał w Jackson Hole, dolar amerykański zdawał się umacniać i to ponownie do poziomów, które ostatni raz były obserwowane 20 https://www.tradercalculator.site/ lat temu. Indeks dolara amerykańskiego również dziś próbuje kontynuować wzrost z piątku, przekraczając poziom 109 pkt, co w rezultacie może oznaczać ustanowienie nowego szczytu w ostatnim trendzie wzrostowym. Jerome Powell w swojej przemowie zaznaczył, że Fed jest zobowiązany do obniżenia inflacji poprzez podnoszenie stóp procentowych oraz utrzymanie ich na wyższym poziomie przez dłuższy czas.

Konsensus i ostatnie warunki na rynku wskazują, że faktycznie możemy być już za szczytem inflacyjnym. Widzimy jednak, że wzrost gospodarczy w USA spowalnia, ciągnąć w dół inflację, co daje prezesowi Fed Jerome’owi Powellowi powód do zaprzestania dalszego https://www.investdoors.info/ zacieśniania polityki monetarnej. Skutki zmiany kierunku polityki pieniężnej po jednym z najszybszych cykli podwyżek stóp w historii mogą być jednak zaskakujące. W zasadzie tylko raz – po maju 2000 roku – indeks spadał potem niemal ciągiem.

Giełdowe dna bess (pionowe linie) pojawiają się jakiś czas po pivotach, głównie w tym sensie, że powstają gdy Fed już tnie stopy, nigdy gdy jeszcze podnosi. Giełdowe dna bess (pionowe linie) pojawiają się jakiś czas https://www.forexeconomic.net/ po pivotach, głównie w tym sensie, że powstają gdy Fed już tnie stopy, nigdy gdy jeszcze podnosi. Pivot Fed robi powoli za słowo roku i jest przez inwestorów całego niemal świata najbardziej oczekiwanym wydarzeniem.

To też sprawiło, że zmienność na rynku walutowym była całkiem spora, a jej ofiarą ponownie padł dolar amerykański. Euro i dolar osunęły się na poziomy najniższe od około miesiąca w reakcji na wystąpienie Adama Glapińskiego i zapowiedź, że stopy procentowe mogą stać w miejscu do 2026 r. Ponadto posiedzenia decyzyjne SNB odbywają się jedynie co kwartał, a na ostatnim 23 marca Bank podwyższył stopy procentowe o 50 pb., podobnie jak zrobił to w grudniu 2022 r. Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała w środę o pozostawieniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie.

co to jest pivot fed

W efekcie podczas piątkowej sesji kurs akcji Lubawy zwyżkował nawet o ponad 6 proc., czemu towarzyszyły dużo wyższe niż zwykle obroty. Finałowa sesja tygodnia na rynku warszawskim skończyła się mocnymi spadkami najważniejszych indeksów. WIG20 oddał 1,19 procent, gdy indeks szerokiego rynku stracił 0,99 procent. Na koniec ważne zastrzeżenie – nasze rozważania nie oznaczają, że Fed pivot już miał miejsce wraz z ostatnią dużą grudniową podwyżką. Ciągle są możliwe (mniejsze) podwyżki w I kwartale 2023. Gdyby wskaźniki inflacji nie chciały obniżać się tak jak w ostatnich miesiącach, Fed pivot mógłby się odsunąć w czasie.

W lutym i marcu 2023 r., co sprawia, że finalnie sięgnąć ona może 5,00 proc., zamiast 5,25 proc. Do 7,7 proc., co okazało się wynikiem zdecydowanie lepszym od oczekiwanego. Ekonomiści prognozowali bowiem spadek wskaźnika CPI jedynie o 0,2 p.proc. Nasza waluta w poniedziałek wyraźnie zyskiwała na wartości. Pomogły w tym przede wszystkim czynniki zewnętrzne.

Trudno uznać wczorajsze wystąpienie Powella za stricte gołębie, stąd m.in. Wyższa zmienność po otwarciu w Europie” – wskazuje Marek Rogalski, analityk DM BOŚ. Kolejne posiedzenie Rezerwy Federalnej zaplanowano na grudnia. Podana zostanie stopa bezrobocia w listopadzie i liczba utworzonych w tym czasie nowych miejsc pracy poza sektorem rolniczym. Przypomnijmy, że główna stopa procentowa w USA wynosi obecnie 4%.

Home
Account
Cart
Search
استكشف
استكشف